Субота, 6 червня 2020

На Волині – найбільший в Україні відсоток домогосподарок

14.10.2019 / Новини

Найбільший відсоток українських жінок, які не працюють, проживають у Волинській області, – 12,6 %.

Лише 68 % українських жінок працюють – і, відповідно, в умовах міграції, старіння та природного скорочення населення в країні відчувається нестача робочої сили. Залучення цих жінок до роботи може принести країні суттєві додаткові кошти, – передає Конкурент.

Про те, як в цьому випадку може виграти економіка, розповідає економіст Центру економічної стратегії Дарія Михайлишина.

За умови, що рівень зайнятості жінок буде дорівнювати рівню зайнятості чоловіків, рівень ВВП України зросте на 7 %. Якщо усі жінки увійдуть до робочої сили – на 21 %. Про це свідчать дані дослідження “Як збільшити зайнятість жінок і чому це важливо для економіки?”

Відповідно до даних, найбільший відсоток домогосподарок проживають у Волинській, Чернігівській, Львівській областях – 12,6 %, 11,3 %, 10,5 % відповідно. Саме ці регіони можуть виграти найбільше від допомоги жінкам повернутися до роботи.

Рисунок 1. Відсоток домогосподарок в областях України

Джерело: Опитування Info Sapiens, аналіз ЦЕС

Як центральна та місцева влада, а також роботодавці можуть сприяти поверненню жінок до робочої сили?

Дослідження показує, що основними причинами незайнятості є:

  • Відсутність можливостей по догляду за дітьми – брак місць в дитсадках. 

Так, 29 % респонденток кажуть, що відсутність альтернатив по догляду за дітьми є основною причиною їх незайнятості. При цьому доступ до дитячих садочків нерівномірний по країні. Так, найбільші черги на місця в дитсадках на Західній Україні (Волинська область – 128 дітей на 100 місць, Львівська область – 127 на 100 місць, Івано-Франківська – 124 на 100 місць, Чернівецька – 120 на 100 місць), а найменші – у Луганській, Донецькій, Херсонській та Черкаській областях (там на 100 місць у садочках претендує менше 100 дітей).

Рисунок 2. Кількість дітей, які претендують на 100 місць у дитсадках за областями

Джерело: Держстат, аналіз ЦЕС

  • Незадовільні умови у дитсадках.

Навіть коли у дитячому садочку достатньо місць, жінки все одно не хочуть віддавати туди свою дитину через незадовільні умови. Так, 28 % респонденток незайняті через бажання самостійно доглядати дітей. Однак дослідження показує, що більш якісні можливості по догляду за дітьми – садочки з кращим харчуванням, меншими групами, більшою кількістю навчальних програм – можуть змінити їх точку зору. 64 % жінок з дітьми сказали, що у такому випадку будуть шукати роботу.

Покращити якість дитячих садочків можна, зокрема, за рахунок збільшення конкуренції між приватними та державними дитсадками. Конкуренцію можуть стимулювати дерегуляція процесу відкриття дитсадків, використання батьками програм на кшталт податкової пільги, що субсидує відвідування приватних дитсадків.

  • Відсутність прийнятних умов праці.

Велика кількість жінок хоче працювати дистанційно чи неповний робочий день, але не вірять у те, що зможуть знайти таку роботу. Крім того, чверть опитаних жінок хочуть мати власний бізнес. Для залучення додаткових кваліфікованих працівників роботодавці мають пропонувати більш гнучку зайнятість, а влада (як центральна, так і місцева) може запроваджувати програми перекваліфікації, зокрема націлені на розвиток підприємництва.

  • Дискримінація.

Гендерні стереотипи та нерівність стримує жінок від пошуку роботи. Дискримінація з боку членів родини є порівняно невисокою – лише 13 % незайнятих жінок кажуть, що їх родина проти того, щоб вони працювали. Здебільшого, йдеться про работодавців – майже 50 % респонденток кажуть, що роботодавці не хочуть давати роботу жінкам з маленькими дітьми, а 26 % – що роботодавці дискримінують їх за віком.

Лише 4 % незайнятих жінок називають особистий вибір основною причиною того, що вони не працюють.

Отже, більшість жінок знаходяться поза робочою силою через зовнішні фактори. Правильні дії зі сторони як держави, так і роботодавців допоможуть збільшити зайнятість жінок та стимулювати українську економіку.

VoxConnector для ІА “Конкурент”

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*