Вівторок, 15 січня 2019,11:14

Робін Гуд в спідниці чи Пархомуку просто не пощастило?

18.01.2018 / Новини

Історія із затриманням колишнього голови Любомльської РДА Миколи Пархомука у березні минулого року здивувала не лише усю Волинь, а й всю Україну.

Здавалося б недовго пробув чоловік на своїй посаді: Президент України призначив його очільником райдержадміністрації 24 березня 2016 року, а вже 21 квітня 2017 року – звільнив.

Причина такого недовгого перебування на посаді – звинувачення у отриманні хабара у розмірі 2-ох тисяч доларів США за виділення 16-ти гектарів землі в оренду на 10 років та затримання правоохоронцями «на гарячому»: у кафе «Надія», що в Любомлі. Саме тут, як пізніше повідомила підприємиця Наталія Міненко, яка і давала ці 2 тисячі доларів посадовцю, заздалегідь домовилися зустрітися із Миколою Пархомуком.

Хто ж така Наталія Міненко?

Жителька Ужгорода Наталія Міненко займається підприємництвом (вирощуванням лікарських рослин на продаж) з 2009 року, і вже встигла «з’явитися» не в одній справі з затримання корупціонерів, де «фатальне» значення відіграла саме її персона. Схема чітка: дізнається про продаж чи оренду землі, домовляється за оформлення усіх необхідних документів, дає фінансову винагороду за вирішення питання, і згодом «на гарячому» правоохоронці викривають хабарників на Рівненщині, Івано-Франківщині та Тернопільщині.

Приїхала у 2016-му розвивати свій бізнес на Волинь жінка невипадково: її товариш-волинянин Олександр Киричук порадив розгорнути підприємницьку діяльність саме тут, адже і землі є, і родючі вони дуже.

«Наприкінці літа 2016 року почала шукати собі землю, на якій хотіла засіяти рослину розторопшу. Я поїхала в держземагенство, і там мені сказали, що у них безпосередньо немає таких земель. Але згодом повідомили, що у Любомльському районі є вільні та екологічно чисті землі, де можна вирощувати лікарські рослини», – повідомила підприємиця 17-го січня 2018 року під час допиту у Луцькому міськрайонному суді, куди її викликали, як свідка.

Згодом, зі слів Наталії, вона приїхала у Любомльську районну державну адміністрацію та пішла на прийом до голови – Пархомука Миколи Олександровича.

«Він тоді сказав, що на даний час не може надати відповідь на моє питання, адже має погодити це із керівником держземагенства, – продовжила свідок, – Через деякий час він мені перетелефонував та повідомив, що є землі, але їх неможна придбати, бо вони знаходяться у власності сільських рад. Зокрема, сказали, що у Куснищанській сільській раді є такі. Я поїхала подивилася ці земельні ділянки, мені сподобалося, і тоді почали виготовляти документи про власність».

Щоб вийшло якомога дешевше

Згодом, напередодні Нового року, за словами Міненко, Пархомук при особистій зустрічі пропонував брати в оренду цілих 30 гектарів. Також порадив, що краще оформити ділянку, на яку готують документацію, на 5-тьох людей. Адже, як повідомили в РДА, на одну людину дається лише два гектари землі. А в лютому 2017 року посадовець дав підприємиці пораду – готувати заяву щодо оренди не від свого імені, жительки Закарпаття, а знайти якогось волинського підприємця, який би «допоміг» у цій справі.

«Микола Олександрович сказав, що існує грошова оцінка у співвідношенні від 3-х до 12-ти відсотків. Вони для «своїх» дають грошову оцінку 12 %. Але він казав, що може зробити цю грошову оцінку 3%. Ми тоді розмовляли у мене в автомобілі біля адміністрації, і він мені написав на аркуші паперу, що нормативно-грошову оцінку 3%, треба буде заплатити йому 100 доларів», – продовжила Наталія.

«Шо по чьом»: скільки коштує гектар землі на Любомльщині

Посеред березня 2017 року їй зателефонував екс-голова РДА і сказав, що документи вже готові, а через деякі офіційні умовності (підписи, печатки тощо) треба приїхати самій, щоб дооформити всю документацію.

«А вже 28-го березня, коли ми з ним зустрілися у Луцьку біля супермаркету «Там-Там», він повідомив, що вже підготував усі документи. За те, щоб я сплачувала 3%, маю передати йому 2 тисячі доларів».

Жінку здивувала така вартість, через що, як вона зазначила суду, попросила Пархомука обгрунтувати «ціну питання».

«Оскільки там 100 доларів за гектар, то це виходить 1600 доларів, і ще 400 доларів – Дитині Анатолію Івановичу ( був у 2017 році начальником відділу Держеокадастру у Любомльському районі – ред.)», – заявила жінка.

До слова, на одному з попередніх засідань Анатолій Дитина, який виступав свідком у справі, наголошував, що нічого не знає про хабар.

«Перед тим не обговорювалася така вартість (2 тисячі доларів – ред.), я думала, що треба буде платити тільки офіційно за ці земельні ділянки (16 га – ред.).

Крім того, обумовлювалася сума за допомогу в оформленні документів у власність, за що додатково потрібно буде сплатити по 500 доларів за гектар! І тому вирішила звернутися до правоохоронних органів з заявою: 30-го березня під’їхала в правоохоронні органи, і пізніше з правоохоронцями поїхали в Любомль», – пояснила Наталія.

За словами адвоката Пархомука Ярослава Грищенка, жінка звернулася в Управління захисту економіки з заявою про вимагання хабара досить швидко – за 28 хвилин після зустрічі біля «Там-Таму» у Луцьку.

На запитання прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Віталія Шкрума щодо вирішення питання з орендою іншим, некорупційним шляхом, Міненко зазначила:

«Я зрозуміла, що якщо не передам ці кошти, мені земельні ділянки не будуть виділені. Микола Олександрович сказав, що треба буде і з Дитиною (Анатолієм Дитиною, начальником відділу Держгеокадастру – ред.) розрахуватися. Безпосередньо оформленням усіх документів займалися Микола Пархомук та Анатолій Дитина, бо мені казали, що вони все оформлять і підготують».

«Я передала 2 тисячі доларів США правоохоронцям, їх там чимось помічали, мені казали, що вони світяться. Тоді поїхала на зустріч», – констатувала Наталія Міненко.

«Ми зустрілися. Ще поїхали в сільську раду щоб підписати деякі документи. Тоді – у кафе. Якщо не помиляюся, передача коштів відбувалася у барі «Надія» у Любомлі на другому поверсі. Ми сиділи в кафе і за столиком я передавала кошти», – пояснила підприємиця.

«Штатний хабародавець»: не Пархомуком єдиним?

Під час допиту найголовнішого свідка, адвокат Миколи Пархомука запитав у Наталії Міненко чи попередньо зверталася вона до органів державної влади чи місцевого самоврядування із заявами щодо виділення землі під потребу вирощування лікарських рослин на територіях Тернопільської, Волинської, Рівненської областей. Жінка відповіла, що зверталася до багатьох сільських рад, бо їй була потрібна земельна ділянка як приватній підприємиці.

Однак адвокат Ярослав Грищенко апелював свідку такою інформацією:

«У відкритих джерелах мережі інтернет є інформація, що громадянка Міненко Наталія давала хабар Лищенському сільському голові – 8 чи 9 тисяч доларів за отримання земельної ділянки під забудову. Також є інформація, що ви давали низку хабарів на території Волинської, Рівненської, Івано-Франківської, Тернопільської областей. Ви штатний хабародавець?».

Наталія запевнила: «Закон України не забороняє мені звертатися з заявою до правоохоронців з приводу вимагання неправомірної вигоди».

P.S

Правозахисник обвинуваченого Пархомука зазначив, що зараз в Тернополі засуджений начальник обласного управління держземагенства, якому Міненко теж давала хабар за виділення земельної ділняки. Отож, що чекає на волинського «героя» корупційної справи – дізнаємося згодом на судах, яких буде ще чимало.

Нагадаємо, черговий розгляд справи відбудеться 8-го лютого о 10:00 у Луцькому міськрайонному суді.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*