“Плати “леську” або “сковороду” – і буде тобі щастя, або як журналіст з Києва побував на “Ягодині” (відео)

07.11.2016 / Новини

Час від часу в ЗМІ з’являються новини про затори на кордоні України і Польщі.

Коли читаєш, особливо не замислюєшся – поки це не торкнеться тебе особисто.

Про свій досвід перетину кордону написав журналіст Яків Звар на сторінках видання “Обозреватель”.

“Не один раз я їздив. Стояв на кордоні в середньому по 2 години, пару раз по 4, але це, в принципі, ще нічого. А ось такого принизливого ставлення до людей, з якими я зіткнувся тиждень тому на КПП “Ягодин”, і уявити не міг”, – пише журналіст.

Дорога до кордону пролетіла непомітно. Київ – Старовойтове (Волинська область) – 540 кілометрів доїхали приблизно за 7 годин. Бесіди, анекдоти, пару зупинок на перекус і дозаправку – все, ми майже біля мети. Було 22:00.

Дорога у три смуги. Не доїжджаючи приблизно півтора кілометра до КПП “Ягодин”, в правому ряду побачили скупчення з фур. Автівки слухняно вишикувалися вздовж дороги і чекають своєї черги.

Їдемо далі. Приблизно за кілометр до КПП вже черга з легковиків і мікроавтобусів – в два ряди.

“Вийшов з машини: дивлюся – стоять “наглухо”. Смертельно втомлений водій авто в середньому ряду розповів, що стоїть з 15:00 і за цей час проїхав всього … 50 метрів. Зіставивши час і відстань (за 7 годин 50 метрів) я здивувався, але до цього часу ряд, в якому стояв мій автомобіль, знову поїхав, і я стрибнув у машину і попрямував далі, до кордону. Дорогою обговорили слова чоловіка і зробили висновок, що ми вибрали правильну смугу для руху. Але все одно було цікаво, чому ж та людина не поїхав цією смугою, не може бути, щоб все так просто”, – продовжує розповідь журналіст.

Проїжджаємо повз компанії чоловіків, які в очікуванні “зрушень” вийшли зі своїх автомобілів покурити. Опускаю скло і питаю, чому вони стоять і чому крайній лівий ряд їде.

Чоловіки з усмішкою переглянулися і сказали, що стоять в черзі, а цей ряд їде тому, що в кінці ряду, якщо хочеш проїхати, потрібно заплатити “леську” або “сковороду” (200 або 500 грн), і буде тобі щастя.

Якщо немає, повернуть назад, в кінець черги. Я вирішив спробувати “прорватися” (але не платити, а подивитися що буде).

За 100-150 метрів до в’їзду на сам пропускний пункт дорога перегороджена пластмасовими бар’єрами. На дорозі близько 20 осіб у цивільному одязі, а також двоє чоловіків у формі і з автоматами.

Один з прикордонників підходить до нашого автомобіля і питає: “Куди їдете, що везете, хто в машині?” Відповідаю, що їдемо в місто Хелм. Нічого не веземо. “Ну, тоді повертайтеся назад у чергу, ви ж Бачите, что решта автомобілів стоит в черзі й чекають”, – скомандував “боєць”.

Розуміючи, що прикордонник не жартує, і пам’ятаючи про пораду дати “леську”, питаю: чи є інші варіанти? Акуратно натякаючи на їх існування, привівши в приклад автомобіль, що перед нами проїхав (ну не можу ж я пропонувати йому хабар).

“У тій машині 4-місячна дитина, я не міг їх не пропустити. А ви поки що станьте зліва та чекайте, я до вас підійду”, – відповів прикордонник. Я слухняно розвернувся і припаркувавя через дорогу. Заглушивши двигун, я вийшов з машини, дістав телефон і почав знімати на фото і відео. Буквально через хвилину до мене підійшов інший прикордонник і, попросивши документи, сказав припинити зйомку, аргументуючи вимогою, що я перебуваю в прикордонній зоні і тут заборонено знімати.

До слова, пізніше на “гарячій лінії” мені розповіли, що фото- і відеозйомка, згідно з внутрішніми інструкціями прикордонної служби України, заборонена на території самих контрольно-пропускних пунктів і ніяк на під’їздах до нього. Також заборонено сфокусовано знімати охоронні системи, пункти відеоспостереження та інші технологічні споруди і об’єкти, що забезпечують пропускний режим та охорону кордону. Іншими словами, зробити селфі на біля КПП можна, а ось зняти по периметру точки відеоспостереження – не можна.

Я пояснив, що не перебуваю на території де заборонено знімати і маю на це повне право, як громадянин. Після цього дістав паспорт і показав йому. Навіть не глянувши в сам документ, прикордонник попросив мене не знімати хоча б сам пропускний пункт і відійшов в сторону.

Минав час. І я підійшов до прикордонника, з яким розмовляв перед цим, щоб з’ясувати, які шанси перетнути кордон найближчим часом.

– Черга, Бачите, всі стояти. Поляки повільно пропускають. Ми б і раді швидше, та не можемо.

– Так там кажуть, что за гроші можна і швидше пройти, правда? – я продовжую.

– Та ні, хто каже? Ви ж бачите, у вас же грошей не просять! Це все вигадки. Запускаємо скільки можемо, по черзі, хіба як з дітьми, чи хворі, тоді без черги, а так … Вас також пропустимо,але потрібно трохи зачекати.

– Добре, дякую, та хотілося не довго,адже сім’я в машині.

– А ви де працюєте, ви журналіст ?, – запитав прикордонник.

Мабуть, коли я діставав паспорт, тоді і “засвітив” прес карту. Я не хотів акцентувати увагу на роботі, щоб не подумали, ніби хочу цим скористатися, називаю видавництво і швидко додаю: “Я звичайна людина, як і всі. Просто цікаво, хочу знати причини таких черги”.

Ми ще кілька хвилин поговорили, я розповів про намір розвернутися і поїхати на інший КПП, в “Устилуг” (приблизно 80 кілометрів). Але Тарас сказав, що зараз мене пропустить. Я відверто зрадів. Ось, думаю, добре – 40 хвилин, а я вже проїхав на територію КПП. Тоді я ще не знав, що прикордонник надав мені “ведмежу послугу”, пропустивши раніше черги.

Проїхавши шлагбаум КПП, я став в нову чергу, вже до паспортного контролю. Там було близько 20-ти автомобілів. Загалом, о 01:30 ночі ми закінчили реєстрацію і попрямували в сторону кордону з Польщею.

Виявляється, від паспортного контролю України до польського відстань близько кілометра. Це дорога через міст шириною в дві смуги. Одна смуга для автобусів і вантажного автотранспорту, а друга – для легкових автомобілів і мікроавтобусів.

Під’їзд до мосту – це широка, приблизно в чотири смуги, площа, довжиною близько 100 метрів, повністю і наглухо забита автомобілями, водій кожного з яких намагається “влізти” в смугу руху на мосту. Відстань між автомобілями така маленьке, що навіть людина не пройде.

Я деякий час пропускав, думав: “Зараз виїде частина машин і стане вільніше, проїду легко”, але машин менше не ставало. Виїжджала одна, заїжджають дві, і цей потік нескінченний …

Розговорився з одним з водіїв, той розповів, що часто їздить через цей КПП і менш ніж за шість годин не перетинав кордон жодного разу.

Розповів, що поляки повільно пропускають. Що черги перед КПП тому, що наші прикордонники запускають багато “ліваків” (так він називає тих, хто проїхав без черги – по знайомству або за гроші) і саме тому такий затор перед мостом. Розповів також, що на мосту вже немає такого руху як тут, що поляки, якщо побачать що об’їжджаєш, можуть і “накласти копійчаних кару” (оштрафувати) на 200 злотих (1200 грн), або “упереджено перевірити” – загнавши автомобіль “на ямку “. Загалом дав мені зрозуміти, що ми тут надовго.

Мало-помалу ми просувалися вперед. О пів на четверту ранку я вже заїхав на територію польського КПП.

До виїзду залишалося якихось 150-200 метрів, але черга, не зважаючи на те, що у поляків передбачено шість коридорів для легкових автомобілів, тягнулася дуже повільно. До паспортного контролю я добрався лише через 4 години.

У черзі в коридор, який я вибрав, стояло близько 30-ти автомобілів.

Під’їхавши до віконця паспортного контролю поляків, я простягнув документи. Не поспішаючи “страж кордону” (так написано на формі польських прикордонників) почав вивчати мої документи. Мабуть, радість від того, що я “досяг” останнього рубежу, а також нетерпіння вирватися з КПП викликали підозру у поляка. Він прийняв рішення перевірити мій автомобіль і багаж пильніше і скомандував: “Пане, ви мусите заїхати на ямку”. “Ямка”- відразу згадав слова Тараса. Ну, думаю, добре, ямка так ямка, аби швидше.

Попрямував до ямки, там 50 метрів, під’їхав і чекаю. 5 хвилин, 10, 15 – нікого немає. Я вже повернувся до віконця, попросив направити когось іншого, якщо ви зайняті. Уже відверто нервую, пояснюю, що стоїмо вже більше 10-ти годин, і т.д. Реакції нуль – почекайте, зараз до вас підійдуть.

.. Ще на території нашого пропускного пункту у дружни розболівся живіт. Вона терпіла, але біль ставав сильнішим. Це було о 8:40 за нашим часом. Я намагався викликати “швидку допомогу” – зі свого номера не вийшло (ми вже були на території Польщі). Попросив прикордонників викликати лікаря, вони “відфутболювали” мене від одного до іншого, але жоден з них не набрав 112. Я був дуже злий. Сказав полякам, що зконтактуюся з нашим посольством і вимагатиму якоїсь реакції.

І тут сталося “чудо”. Буквально через кілька хвилин відкрилися ворота, де знаходиться оглядова яма. Мене запросили заїхати всередину, відразу запитали, хто почуває себе погано, і запропонували дружині сісти на лавочку. Якийсь прикордонник поспіхом переглянув автомобіль, прощупав сумки і скомандував виїжджати. На виїзді мене вже чекав чоловік з нашими документами. Усе. 15 хвилин і ми виїхали. Це з “пильною” перевіркою автомобіля!

Ось так друзі-поляки ставляться до нашого брата. Може цей висновок і поспішний, може мені просто не пощастило, але 11 годин годин на кордоні – це занадто.

P.S. Назад виїхав за 1,5 години, з урахуванням черги перед кордоном.

 

Читайте також:

4 Коментарів “Плати “леську” або “сковороду” – і буде тобі щастя, або як журналіст з Києва побував на “Ягодині” (відео)

  1. Тобі просто повезло, 11годин це ще бистро. Я скільки не їду то не менше 15-16 годин. Одного разу їхав 20 годин від Добробуту до КПП. це десь один кілометр..

  2. Ці всі журналісти не як не можуть зрозуміти чому черги. Одна причина люди бідують і їдуть щось заробити. А знімати треба гройсмана і йому подібних…

  3. Шановний журналіст висновок робіть чому у нас черги, поляки тормозять! А не наша митниця тупить))

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*