Вівторок, 12 лютого 2019,18:38

Експерт розповів, чому зросла трудова міграція українців до Польщі

Попит на українських трудових мігрантів в ЄС стрімко зростає. Польща, Чехія, Угорщина та інші країни пропонують різні преференції для українців, що і спонукає наших громадян їхати на заробітки в ці країни.

Про це розповів в ефірі радіостанції “Голос Столиці” президент асоціації підприємств з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

Згідно з офіційними даними, тільки польські роботодавці у першій половині поточного року оформили майже 950 тисяч заявок про намір працевлаштування іноземного персоналу.

Запит на працівників з України збільшився на 50 % в порівнянні з 2016 роком. Згідно з офіційними даними, велика частина українців, приблизно 320 тисяч, в Польщі працюють в логістиці, в торгівлі – 200 тисяч, туризм обслуговують 115 тисяч українців, а ще 15 тисяч працевлаштувалися в науково-технічному секторі.

– Скільки українців зараз працює в Польщі?

– Напевно, складно буде говорити про якусь конкретну цифру. Потрібно буде подивитися офіційні цифри від Міністерства сім’ї та праці, яке якраз і займається трудовими мігрантами. І потрібно просто дочекатися офіційну статистику. Але я впевнений, ті цифри, які ви привели про 950 тисяч українців, які отримали дозвіл за першу половину 2017 року, ця цифра вже перевищує кількість виданих дозволів українським трудовим мігрантам за весь 2015 рік. Кількість росте, і я впевнений, що кількість буде зростати і далі.

– Українців кличуть до Польщі через дефіцит кадрів?

– Так, однозначно, існує тенденція, причому стійка тенденція, незважаючи на майже 25-річний стале економічне зростання, польська молодь, активна частина населення Польщі намагається виїжджати далі на роботу – в Німеччину, Англію, країни Скандинавії, де більше рівень заробітних плат, де більше рівень самореалізації для молоді, яка природно шукає якісь нові шляхи. І звичайно ж на їх місце польський уряд, представники бізнесу, які на пряму лобіюють спрощення для українських трудових мігрантів, можливості працевлаштуватися, природно наших людей все більше і більше привертає до Польщі.

– Чому туди так охоче йдуть українці?

– Напевно, все-таки в першу чергу – державна політика самої Польщі, яка максимально спростила в’їзд для українських трудових мігрантів на територію Польщі. Друге – вони спрощують з кожним днем процедуру працевлаштування на території республіки Польща. І якщо порівнювати з тією ж самою Чехією, яка в цьому році надала нам квоту на робочі місця в кількості 7200 місць, то 950 тисяч виданих запрошень тільки за першу половину 2017 року говорить про те, що по-справжньому Польща є для українців широкими воротами і можливістю заробити більший дохід, ніж вони могли б заробити його на території України.

– Які вакантні посади найчастіше займають українці?

– Напевно, я спираюся в даний момент часу на соціологічне дослідження, яке проводилося в 2016 році нашої асоціацією, 93 % – це роботи, пов’язані з фізичною працею. Це роботи, пов’язані з мінімальним знанням польської мови. Якщо ж ми подивимося, і ось ви привели гарну цифру про те, що 15 тисяч українців працюють у сфері, пов’язаній, в першу чергу, з інтелектом, то я впевнений, кількість людей, які будуть працювати в якихось сферах, пов’язаних з IT і іншим, буде, звичайно, зростати. Найголовніше, щоб українці знали ту ж польську мову на достатньому рівні, щоб комунікувати в тому числі зі своїми роботодавцями.

– Важко українцям почати власний невеликий бізнес в Польщі?

– Взагалі система ведення бізнесу в Польщі більш врегульована, скажімо так, по відношенню до України. У них немає тієї ж самої спрощеної системи оподаткування, яка присутня у нас, але все це компенсується відсутністю корупційної складової з боку співробітників, або ж представників державної влади. Виходячи з цього, вести більш врегульований бізнес в Польщі набагато простіше через більш доброзичливою політики самої держави.

– Що зараз потрібно для того, щоб влаштуватися на роботу в Польщі?

– Як глава всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування, я рекомендую всім без винятку, хто хоче знайти роботу не тільки в Польщі, а взагалі в будь-якій країні ЄС або світу, звертатися, в першу чергу, до посередників, у яких є ліцензія, які займаються цією діяльністю на підставі ліцензії на здійснення посередницької діяльності у сфері міжнародного працевлаштування. Укладати з ними договори, оплачувати послуги виключно в безготівковому вигляді, і тільки таким чином ви зможете вберегти себе від недбайливих посередників або навіть можна сказати відвертих шахраїв.

– Ще є якийсь нюанс?

– Нюанс найголовніший – завжди бути розважливим і розуміти, що в принципі саме від вас залежить, як ви будете працювати. В якій би країні ви не знаходилися, все-таки спирайтеся на власні сили і будьте акуратними.

Читайте також:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*