Археологи не можуть розгадати символіку давньоруських писанок-календарів

07.04.2018 / Новини

На давні писанки в Київській Русі наносили орнамент, який позначав календарний цикл.

Це може бути найдавніша техніка писанкарства в Україні, вважає археолог Марина Ягодинська.

“Все це чимось схоже на прадавній календар. В Україні було виявлено майже 100 писанок давньоруських часів. Переважно це полив’яні. Вони мали жовтуватий чи зеленкуватий кольори. Орнаменти у них були у вигляді скобок або концентричних кіл. А ці, знайдені біля Крутилова на Тернопільщині, мають певні клинці, рисочки-зарубки. Все це чимось схоже на прадавній календар”, – каже археолог в інтерв’ю “Укрінформу”.

Давньоруські писанки знайшли в Звенигородському урочищі на Тернопільщині. Там на давньоруському городищі-святилищі було знайдено дві оригінальні писанки з глини.

Ці писанки – це різьбянки, або ще як їх називають, шкрябанки. Кожен виріб поділено на вісім нерівних частин, чимось схожих на трикутники із загадковими клинцями. Їх нанесено невідомим майстром у ХІІ чи ХІІІ ст. Клинців – сорок. Характерно, що на одній зі шкрябанок візерунок нанесено безсистемно й неакуратно. Припускають, що це робила дитина. На іншій видно певну осмисленість графічного малюнка. Зберігаються в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.

Писанки-сорококлинці були розповсюджені в різних регіонах України – від Галичини та Поділля аж до Кубані. Тобто всюди, де мешкали етнічні українці.

Читайте також:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*