Як поїхати за кордон з дітьми: документи та правила

12.05.2018 / Новини, Статті

Прикордонники провели “лікнеп” для мандрівників перед початком літнього туристичного сезону.

Щоб мінімізувати прикордонні формальності в період літнього туристичного сезону, прикордонники виокремили основне питання, з яким мало не щодня мають справу мандрівники на кордоні – незадовільна підготовка до поїздок із дітьми. І поділилися інформацією, яка дасть змогу уникнути непорозумінь і не зіпсувати відпустку.

Як повідомили у прес-службі Мостиського прикордонного загону, через незнання, недбалість, неуважність, а іноді і через злочинний умисел батьків прикордонники щодоби відмовляють у пропуску неповнолітніх громадян України, – інформує Львівська газета.

Наразі тільки в чотирьох пунктах пропуску через державний кордон, в яких здійснюють свої повноваження прикордонники Мостиського загону (Краковець, Шегині, Мостиська та Смільниця), від початку цього року вже не пропустили 104 дітей.

Законодавство України визначає чіткі правила перетину державного кордону громадянами України, особливо неповнолітніми.

Статтею 313 Цивільного Кодексу України визначено, що фізична особа, яка не досягла 16 років, має право на виїзд з України лише за згодою батьків (усиновлювачів), опікунів і в їхньому супроводі чи у супроводі осіб, які ними уповноважені. Згідно з цією ж статтею, фізична особа, яка досягла 16 років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Тобто ваша 16-річна донька або син, маючи дійсний, встановленого взірця та той, що належить пред’явнику, паспорт, може вільно перетинати державний кордон. Таких дітей прикордонники пропустять. Звісно, якщо вони не встигли перед тим порушити українське законодавство, якщо їх не розшукують уповноважені державні (міжнародні) органи й у базах даних прикордонників немає відповідних доручень щодо них.

Відповідно до статті 2 до Закону України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України”, неповнолітні громадяни України виїжджають з України за наявності паспорта громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичного паспорта, службового паспорта, проїзного документа дитини, який видають дітям у віці до 18 років, або якщо вони вписані в закордонний паспорт одного з батьків, і в його супроводі.

Стосовно останніх двох документів прикордонники надають окремі пояснення.На сьогодні міграційна служба припинила видачу проїзних документів дитини, тож усі діти, навіть немовлята, перетинають кордон за паспортом. Процедура видачі його міграційною службою та термін дії різниться залежно від віку одержувача. Однак раніше видані дійсні проїзні документи дитини також дають право на перетин державного кордону.

Також дітей уже не вписують у паспорти їхніх батьків. Проте з паспортами батьків, в які раніше були вписані діти, якщо вони ще дійсні на момент подорожі, неповнолітніх за кордон також пропускають. До уваги батьків, які перебувають з дітьми за кордоном довгий період: термін дії таких паспортів консульські установи України вже не продовжують. У разі закінчення терміну дії паспорта вам необхідно виготовити нові паспортні документи і для себе і для своїх дітей.

Якщо ви плануєте подорожувати з дітьми до країн ЄС у безвізовому порядку, пам’ятайте, що біометричні паспорти мають бути в усіх. Для перетину кордону дитиною за дійсним паспортним документом батька (матері), в який вписані відомості щодо неї, необхідно завчасно отримати візу і для дитини.

Також варто докладно вивчити процедури отримання паспортних документів, зокрема біометричних, дітьми різного віку, аби не втрачати дорогоцінного часу і не змінювати свої плани на відпустку через неможливість термінового виготовлення паспорта для дитини.

Відповідно до пункту 4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.95 року №57 (у редакції від 21.02.2018), виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

  • за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску.

Прикордонники розповідають, що частими є випадки неналежного оформлення змісту заяви, або ж прибуття на кордон із протермінованою заявою, чи до того моменту, який вказаний у ній.

Одразу слід наголосити: якщо ви намагаєтесь оформити в нотаріуса таку заяву на третіх осіб без іншого члена подружжя, або ж на себе, за відсутності дружини (чоловіка), то така заява вважається незаконно виданою. Такі незаконні дії кваліфікуються згідно Кримінального кодексу України.

Нерідко під час паспортного контролю прикордонники встановлюють, що на момент видачі заяви батько (мати, чи обоє з батьків) дитини вже певний час перебувають за кордоном і фізично не могли поставити підписи у присутності нотаріуса. У таких випадках прикордонники повідомляють працівників Нацполіції України про виявлення ознак кримінального правопорушення передбаченого статтею 358 Кримінального Кодексу України «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут, використання підроблених документів». В подальшому громадянам доводиться вже спілкуватися з оперативно-слідчою групою поліції. Така ж доля чекає тих, хто ризикне надати повністю підроблену заяву.

  • Без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків:

якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;

якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном.

у разі пред’явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:

  • свідоцтва про смерть другого з батьків;
  • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
  • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
  • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
  • рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
  • довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);
  • виданої органом державної виконавчої служби довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.

Щодо останнього пункту Правил, то з моменту набуття чинності змін у законодавстві щодо неплатників податків з такими довідками інспектори прикордонної служби Мостиського загону вже пропустили через кордон сімох дітей.

Окрім того, стосовно обмеження неплатників аліментів у виїзді за кордон, варто додати таке: окремих процедур чи спеціальних списків для таких категорій подорожніх не передбачено. Якщо є відповідне рішення суду, а також доручення компетентного органу про обмеження особи у виїзді з України з цих питань, відомості стосовно громадянина будуть внесені в базу даних прикордонників встановленим порядком. Таку особу не пропустять за кордон у разі її прибуття на оформлення в пункт пропуску.

Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі осіб, які уповноважені обома батьками, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою обох батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі.

Виїзд з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 16-річного віку, здійснюється:

  1. які проживають (перебувають) у закладах охорони здоров’я, навчальному або іншому дитячому закладі, – у разі пред’явлення нотаріально посвідченої згоди керівника цього закладу та у супроводі уповноваженої ним особи;
  2. які влаштовані на виховання та спільне проживання до прийомної сім’ї, – у разі пред’явлення оригіналу договору про влаштування дитини до прийомної сім’ї або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі прийомних батьків або одного з них;
  3. які влаштовані на виховання та спільне проживання до дитячого будинку сімейного типу, – у разі пред’явлення оригіналу договору про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі батьків-вихователів або одного з них;
  4. які перебувають під опікою, піклуванням за рішенням органів опіки та піклування, – у разі пред’явлення оригіналу рішення про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі опікуна або піклувальника;
  5. які перебувають під опікою, піклуванням за рішенням суду, – у разі пред’явлення рішення суду про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі опікуна або піклувальника;
  6. які відповідно до договору про патронат передані органом опіки і піклування на виховання в сім’ю іншої особи (патронатного вихователя) до досягнення дитиною повноліття – у разі пред’явлення оригіналу зазначеного договору, посвідченого підписом уповноваженої особи відповідної місцевої держадміністрації або міської (за винятком міст районного значення) ради, скріпленим гербовою печаткою, або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі патронатного вихователя.

Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з прийомних батьків, батьків-вихователів здійснюється за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з них відсутній у пункті пропуску через державний кордон.

Виїзд з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 16-річного віку, зокрема тих, що проживають (перебувають) у районах проведення антитерористичної операції (зони ведення бойових дій, зони безпеки, – авт.), попередньо повинен бути погоджений із службою у справах дітей відповідної місцевої держадміністрації або міської (за винятком міст районного значення) ради у порядку, визначеному Мінсоцполітики.

Виїзд з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 16-річного віку, після їх усиновлення іноземцями здійснюється у супроводі батьків-усиновлювачів у разі пред’явлення рішення суду про усиновлення або його нотаріально засвідченої копії.

Акцентуємо увагу, що громадяни України в’їжджають в Україну без будь-яких обмежень.

Щодо всіх питань, які стосуються порядку перетину державного кордону України, громадяни можуть звернутися за цілодобовим телефоном гарячої лінії прикордонників: (044) 527-63-63.

Читайте також:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*