Субота, 6 червня 2020

У нас достатньо аргументів для створення госпітального округу, – Володимир Дибель

10.02.2017 / Новини

Уже декілька місяців на Волині активно обговорюють питання формування госпітальних округів.

А вже на початку минулого тижня на черговій сесії Волинської обласної ради Володимир Гунчик повідомив, що обласна адміністрація подала пропозицію створення на теренах області трьох госпітальних округів з центрами у Луцьку, Нововолинську та Ковелі, – пише “Район.Шацьк”.

Саме до Ковельського госпітального округу планували включити й ТМО Любомльського і Шацького районів. З цим категорично не згідний Володимир Дибель, генеральний директор територіального медичного об’єднання, котрий на сесії обласної ради відстоював окремий госпітальний округ з центром у Любомлі. Тож ми звернулися до нього з проханням роз’яснити жителям району, що чекає на Шацьку районну лікарню та жителів району у випадку, коли Шацьк увійде до Ковельського госпітального округу, і коли на базі Любомлського медичного об’єднання буде утворений окремий госпітальний округ.

-Так, справді, ми відстоюємо позицію формування окремого госпітального округу з центром у Любомлі, адже навіть Уляна Супрун, міністр охорони здоров’я, побувавши минулого тижня на Волині, відзначила, що три госпітальні округи на таку область – мало.

У нас же є свої, вагомі причини зробити округ тут. Якщо госпітальний округ буде у Ковелі, то уявіть собі, що до людини на виклик, наприклад, у село Хрипськ, швидкій потрібно ще приїхати, а потім – везти в Ковель, до якого ще 110 км. Це враховуючи те, як оперативно працює наша швидка. Поки довезуть, то людину треба буде везти не в лікарню, а до патологоанатома на розтин. Окрім того, за таких умов в Шацьку матимемо лікарню відновного лікування. Тоді у 2017-му році ще будемо більш-менш нормально функціонувати, а на 2018-й рік ми самі будемо змушені її реорганізувати в амбулаторію з денним стаціонаром, де будуть лікувати тільки соматичні захворювання, тобто хронічні. Адже фінансування лікарні буде переведено на місцеві бюджети, які цього навантаження не витримають. Для порівняння наведу цифру: лише тепер бюджет двох лікарень становить 39 млн.грн. І те, що нам кажуть, що лікарні не будуть закриватися, це неправда.

Рано чи пізно нас поставлять перед фактом реорганізації лікарень, до того ж, своїми руками: не можете утримувати – реорганізовуйте. Саме по собі постане питання про скорочення, бо місцевий бюджет не витримає такого навантаження, а фінансувати всі лікарні обласний бюджет не візьметься. Тож нас чекатиме процес оптимізації, скорочення штату.

Шанс зберегти в Шацьку лікарню буде тоді, коли центр госпітального округу буде в Любомлі, бо саме центри госпітальних округів будуть фінансуватися із державного бюджету, відповідно, вони будуть більше розвиватися. Інакше буде те ж саме, що і з швидкою допомогою. Вийшло не краще, а гірше.

Якщо госпітальний округ буде в Любомлі, то все залишиться так, як є. Любомлська лікарня буде ІІ рівня, Шацька – І рівня. Та загалом ще немає поняття, що таке лікарня І та ІІ рівня.

Постає питання, чому область подала три госпітальні округи? Це необдуманий крок. Є академія медичних наук післядипломної освіти, є кафедри, які займаються цими проблемами, є експертна група, послугами якої користувалися багато областей при визначенні госпітальних округів. Можливо, і нашим обласним посадовцям варто було б скористатися їхніми рекомендаціями? Бо є регіони, які не вписуються у критерії формування округів, наприклад, населення не 120 тисяч, а лише 70 тисяч. Усе залежить від специфіки регіону.

В нас визначальними факторами при визначенні госпітального округу є літній сезон, в який через район проходить 200 тисяч людей з різних областей та країн, маємо на два райони два автопереходи міжнародні та один міждержавний. Це також треба врахувати. Плюс віддалені та розкидані села. Наприклад, лише від села Хрипськ до Любомля – 60 км. А до Ковеля? В тяжких випадках хворим спочатку надаємо допомогу невідкладну в нас, в Шацьку, а потім етапуємо до Любомля. В іншому разі надавати допомогу в Шацьку уже не будуть, бо це буде лікарня відновного лікування. Про умови нашої швидкої вже не говоримо. Погодьтеся, що в Любомлі легше та швидше можна надати допомогу, ніж у Ковелі.

Визначення округів за кількістю населення вважаю неправильним, думаю, тут більш треба враховувати часовий критерій та доступності. Він має бути визначальним. Та й формування ТМО Любомльського і Шацького районів передбачалося покійним Борисом Клімчуком з подальшою перспективою створити на його базі госпітальний округ.

Цього тижня в управлінні охорони здоров’я відбулися підсумкові збори, де це питання піднімалося. Побачимо, що буде. Піднімалось питання кількості госпітальних округів і на сесії обласної ради. Їхня рекомендація – 8 округів. Але це також багато. Оптимальний варіант – 5-6 округів на область. Якщо взяти Чернігівську область, в якій населення таке ж, як і в нас, то там подали 8 округів.

Останнім часом якось так складалося, що інтереси простого населення, волинян не враховувалися. Наголошу ще раз: у нас достатньо аргументів для створення госпітального округу: це відпочинковий сезон, який з року в рік стає все більш популярним, віддаленість сіл, наявність переходів та митниці. У владних кабінетах будемо відстоювати Любомльський госпітальний округ, а значить, і Шацьку лікарню.

Віта Шепеля

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*