У музеї Любомля презентували факсиміле книжкових пам’яток (ФОТО)

13.02.2020 / Новини

У четвер, 13 лютого, у Любомльському краєзнавчому музеї відбулася презентація факсиміле з проекту «Повертаємо в Україну культурну спадщину».

Проект, започаткований ще у 2009 році,  здійснено видавництвом «Горобець» в партнерстві з Національним заповідником «Софія Київська» та за підтримки Українського культурного фонду та небайдужих українців.

«Суть проекту — шляхом видань факсимільного типу зробити доступними для науковців та всіх, хто цікавиться історією, культурою й мовою нашої держави, середньовічні рукописні пам’ятки, що знаходяться поза межами України, — зазначив директор музею Юрій Фініковський. — Від найбагатшої книжкової спадщини Київської Русі збереглося не більше одного відсотка всіх рукописів, створених у князівських скрипторіях, — це книги релігійні, історичні й державотворчі. Небагато їх лишилося й від наступних часів.

Тому кожен збережений рукопис є не лише цінним історичним джерелом, але й скарбом української середньовічної культури».

Юрій Фініковський

На жаль, переважна більшість українських середньовічних книжних пам’яток знаходиться далеко від тих центрів, в яких вони були створені. Ці рукописи є перлинами книжкових зібрань Австрії, Білорусі, Італії, Польщі, Росії, Франції та інших країн. Їх старанно оберігають, виставляючи як музейні експонати у вітринах світових культурних скарбниць. Частина з них є недоступною як для дослідників, так і для тих, хто цікавиться історією кириличної рукописної книги.

Видавництво «Горобець» повертає ці книжні пам’ятки. Вже побачили світ такі видання, як Холмське Євангеліє XІІІ століття, Луцьке Євангеліє XIV століття, що зберігаються в Російській державній бібліотеці (Москва, Росія), та Луцький Псалтир 1384 року, який знаходиться у Бібліотеці Медичі Лауренціана (Флоренція, Італія).

У 2018 році в рамках проекту побачило світ видання «Лавришівське Євангеліє XIV століття», у 2019 році – факсиміле «Реймське Євангеліє ХІ ст» та «Віденський Октоїх ХІІ-ХІІІ ст.». Власне, факсиміле названих видань і поповнили фонди музею у Любомлі.

Участь у презентацїі взяли представники духовенства, влади, науковці та вчителі шкіл, всі охочі.

До слова, як зазначив меценат Михайло Калішевич, Любомльський краєзнавчий музей — перший на Волині, який отримав цінні книги.

Михайло Калішевич

Присутні в залі  також переглянули сюжет з презентації цих видань, яка відбулася у Софії Київській.

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*