Середа, 24 квітня 2019,04:17

Корупція в Україні: чому, скільки і як з нею боротися

20.10.2018 / Новини

Корупція в Україні – одна з найнеприємніших і руйнівних проблем нашої держави і суспільства.

Як сильно країна занурена в корупцію, чому нам це шкодить, що роблять, щоб її викорінити, і як виявити “нечисту руку” – читайте в матеріалі Фактів ICTV.

Очевидно, що корупція всередині уряду країни підриває міцність її інститутів, веде до масових заворушень і стоїть на шляху соціального прогресу.

Ми розібралися, чому хабарництво таке шкідливе для нашої країни, де ще у світі є проблеми з корупцією і як можуть українці протидіяти цьому явищу.

Корупція у світі

Як би там не було, не тільки Україна страждає від корупції. Є країни, які не менше загрузли в ній, але є й ті, що успішно блокують будь-які спроби.

Однак, досить часто держави виявляються в пастці корупційних скандалів.

Розглянемо одні з найгучніших прецедентів.

Наприклад, у квітні суд у Сеулі засудив колишнього президента Південної Кореї Пак Кин Хе до 24 років ув’язнення у справі про корупцію, хабарництво, зловживання повноваженнями і розголошення державної таємниці.

Луїс Інасіо Лула да Сілва, колишній президент Бразилії, був поміщений у в’язницю за відмивання грошей і пасивну корупцію.

Колишній президент Аргентини Крістіна Кіршнер була в суді у справі про корупцію, в якій мали місце хабарі в мільйонах доларів.

Прем’єр-міністр Таїланду, Їнглак Чинават, перебуває під вартою з 2017 року після вироку в корупційному скандалі.

Є два впливових рейтинги, які намагаються оцінити, наскільки корумповані країни. Розглянемо обидва, щоб отримати більш повну картину.

Так, Нігерія, найбільш густонаселена країна Африки, вважається найбільш корумпованою у світі, згідно з даними рейтингу Найкращі країни 2018 року, де зібрана характеристика 80 держав.

Опитування проводили серед понад 21 000 громадян світу.

Ще один авторитетний рейтинг опублікувала Transparency Internation – Індекс сприйняття корупції.

Рейтинг охопив 180 країн і територій, оцінивши їх передбачуваний рівень корупції в державному секторі.

Ті країни, у яких індекс був ближчим до 100 – найчистіші від корупції.

Нова Зеландія і Данія посіли перше місце в рейтингу – 89 і 88 відповідно.

Сирія, Південний Судан і Сомалі займають найнижче місце з показниками 14, 12 і 9 відповідно.

Найменш корумпованим регіоном є Західна Європа з середнім балом 66.

Найбільш корумпованими регіонами є країни Африки на південь від Сахари (середній бал 32) і Східна Європа і Центральна Азія (середній бал 34).

Ми також виділили Україну і наших сусідів для порівняння ситуації.

Значно краще справи йдуть у Польщі, Білорусі та Словаччини, але все одно вони далекі від країн з найменшим рівнем корупції.

Цікавий факт:

При зменшенні корупції на одиницю індексу, приплив прямих іноземних інвестицій зростає на 23%. Майже на чверть завдяки одному балу.

Наприклад, якби рівень корупції в Україні був би таким, як у Польщі, то країна привертала б прямих іноземних інвестицій на кілька мільярдів більше.

Елементарно, якби у нас була менша корупція, то країна могла б брати менше кредитів.

Цікавий факт:

З 2012 року кілька країн значно поліпшили свій індексний показник, зокрема Кот-д’Івуар, Сенегал і Сполучене Королівство, в той час як деякі країни знизили, серед них – Сирія, Ємен і Австралія.

На жаль, велика кількість держав все ще не досягли успіху в боротьбі з корупцією, в той час як журналісти і активісти щодня ризикують своїм життям, щоб висловитися.

За даними Комітету із захисту журналістів, за останні 6 років 90% журналістів, які були вбиті, займалися розслідуваннями щодо корупції.

Найчастіше це траплялося у країнах, де індекс сприйняття корупції був нижчим 45.

Корупція в Україні

Щодня в українських новинах з’являється інформація про корупцію в бізнесі, державних і військових структурах.

Бюрократія і корупція найбільше відлякують іноземних інвесторів в Україні, що значно уповільнює зростання економіки країни.

– Соціологія говорить, що люди почнуть вірити в те, що корупція зменшується, коли будуть прецеденти покарання до посадових осіб, – говорить глава правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

За його словами, академічно поділяють три види корупції: політична, адміністративна та побутова.

– Коли політик говорить, що потрібно перестати давати хабарі – тоді все зміниться – він розписується у власній політичній потенції. Зменшити можливості побутової корупції можна тільки зверху вниз, – додав Віталій.

Шабунін також зазначив, що проблема боротьби з корупцією в Україні не в законах, а в людях, які повинні це робити.

Раніше проблема була в реформуванні судової системи. Це повинно буде вирішитися зі створенням антикорупційного суду.

Антикорупційний суд

Помічник держсекретаря США з міжнародних справ (INL) Кірстен Медісон приїхав в Україну і зустрінеться з посадовими особами Національного антикорупційного бюро, Державною прикордонною службою та членами громадянського суспільства, щоб просунути підтримувану США судову реформу в Україні, повідомляє Держдеп США.

До слова, в Україні 14 червня набув чинності Закон про Антикорупційний суд. Це означає, що до 14 червня 2019 року Антикорупційний суд повинен бути створений.

Процедурою передбачено внесення в Раду президентського законопроекту безпосередньо про створення нового суду.

Президент України Петро Порошенко 19 червня зареєстрував у Верховній Раді законопроект про створення Вищого антикорупційного суду.

12 липня Рада ухвалила поправки.

Українці проти корупції

Кожен з нас може протистояти корупції.

Для початку – не ставати цим самим учасником корупційних схем. Навіть на дрібному і, здавалося б, незначному рівні.

По-друге, кожен громадянин повинен голосувати на виборах. І не просто прийти і поставити бездумно галочку або зіпсувати бюлетень, а робити це свідомо.

Ми самі обираємо тих, хто реформуватиме Україну. До вибору людей у Верховну Раду чи у президенти потрібно підходити з відповідальністю за майбутнє.

Крім того, поки ми самі закриватимемо очі на корупціонерів, їх ставатиме лише більше. Повинен бути моральний осуд.

Боротися з корупцією потроху або частково не вийде. Потрібно або погодитися з нею, або знищити.

Якщо вам здається, що хтось не чистий на руку, не полінуйтеся перевірити цю людину. Поки корупціонерів не виводитимуть на світло і законно не каратимуть, ситуація лише погіршуватиметься.

Ось, наприклад, список сайтів, які будуть корисними для пошуку достовірної інформації про людину, яка підозрюється в корупції.

Можна не лише дивитися, що знаходиться у володінні людини, чи відповідають її доходи витратам, чи була вона під слідством, але і копати глибше – що належить її рідним, помічникам тощо.

Знову-таки, за словами Віталія Шабуніна, є два глобальних моменти боротьби з корупцією – економічний і карно-кримінальний.

Кримінальний

Щоб хтось сів у в’язницю, повинно спрацювати три органи: досудове розслідування, у справах корупції – це НАБУ, прокурор, який дає дозвіл на слідчі дії, детективам, потім підписує підозру і передає справу до суду, де здійснює звинувачення.

Економічний

Передбачає загальну ідеологію: чим менше держави в економіці, менше регулювання і прав у чиновника, тим менше поля для корупції.

Економічний і кримінальних блоки не протистоять один одному, а доповнюють.

Економічне крило – це боротьба за прозорі і рівні правила для всіх. Воно повинно бути бетонним.

Коли хтось намагається це переступити, вмикається кримінальне крило. Якщо кримінальне не спрацьовує, то правило зникає.

Читайте також:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*