Для вирішення проблеми обміління озера Світязь потрібна постанова Кабміну

14.02.2020 / Новини

Вирішення питання з обмілінням озера Світязь необхідно врегулювати окремою постановою Кабінету Міністрів України.

Про це під час засідання Робочої групи щодо питання з обміління Шацьких озер, яка створена при Комітеті Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, наголосила народний депутат, членкиня депутатської групи «За майбутнє» Ірина Констанкевич, йдеться на сайті нардепа.

Засідання групи відбулося вчора. Його ініціював народний депутат Степан Івахів.

«Головне завдання, що стоїть перед нами на цьому етапі – об’єднати зусилля фахівців, науковців та представників міністерств і органів виконавчої влади навколо розв’язання цієї екологічної проблеми. Разом ми маємо скласти спільний висновок та конкретний план подальших дій. Необхідно діяти рішуче та ефективно, щоб врятувати одне з природних чудес України – Шацькі озера!» – зазначив Степан Івахів.

Участь у засіданні також взяла делегація з Волині.

«Хочу подякувати своєму колезі, народному депутату Степану Івахіву, який першим скерував запити щодо Світязя в усі профільні установи. Отримані на них відповіді, власне, і стали поштовхом для нашої спільної подальшої роботи», – зауважила Ірина Констанкевич.

Нардеп наголосила, що над шляхами розв’язання питання обміління Шацьких озер також працюють і члени міжфракційного об’єднання «Велика Волинь», де вона є співголовою.

«Всі раніше проведені дослідження щодо Світязю свідчать про те, що для комплексної, фахової роботи потрібне чимале фінансування. Питання Шацьких озер також перебуває і в полі зору Президента Володимира Зеленського, який з цього приводу мав зустріч з Президентом Білорусі Олександром Лукашенком. На мою думку, ми повинні напрацювати документ, яким передбачимо можливості фінансування необхідних моніторингових, науково-вишукувальних та інших видів робіт з державного бюджету.

Найкращий і найбільш логічний спосіб – це прийняття відповідної Постанови Кабміну. Це також – найшвидший спосіб врегулювання ситуації. В такому випадку ми вже до початку сезону відпочинку зможемо розпочати необхідні роботи.

Зараз вода в озері Світязь піднялася на кілька сантиметрів. Але щойно стане спекотніше – рівень води знову знизиться. Тому треба якомога скоріше перейти у площину напрацювань конкретних фінансово-економічних рішень», – наголосила Ірина Констанкевич.

Під час робочої групи заслухали звіти науковців та експертів про роботу, яка була попередньо визначена у рекомендаціях Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування. Зокрема, учасників групи поінформували щодо можливого впливу Хотиславського кар’єру на обміління Шацьких озер, результатів науково-моніторингової роботи, наслідків господарської діяльності.

Науковці Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України представили Концепцію збереження Шацького поозер’я, яку вони розробили на замовлення Волинської облдержадміністрації.

Водночас учасники засідання звернули увагу на те, щоб залучити державні кошти для вирішення питання з обмілінням Шацьких озер, передусім, необхідно розробити відповідну програму на регіональному рівні. Однак, облдержадміністрація навіть не включила питання щодо Шацьких озер у Стратегію розвитку Волинської області на період з 2020 до 2027 року.

Також немає моніторингових досліджень щодо впливу на обміління Шацьких озер Хотиславського кар’єру, який знаходиться на території Білорусії. Незважаючи на те, що домовленості про здійснення таких досліджень погоджені між двома країнами на міжурядовому рівні.

Задля вирішення окреслених питань, робоча група скеровуватиме відповідні листи до уряду.

Довідково

Щороку на озері Світязь відпочивають сотні тисяч туристів. Лише у 2018 році їх було більше мільйона чоловік, з яких понад 50 тисяч – іноземці. За даними Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України, зниження рівня води в озері Світязь спостерігається з 2010 року.

У 2019 році проблема обміління Світязя стала украй гострою – вода відійшла від берега на відстань від 20 до 90 метрів. Екологи фіксували рівень падіння води до 38 см. У жовтні минулого року щодо розв’язання питання Світязя Ірина Констанкевич скерувала відповідний депутатський запит до очільника уряду Олексія Гончарука.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*