Четвер, 7 червня 2018,12:05

Контрабанда товарів до Польщі: як це відбувається

18.07.2016 / Інтерв'ю

Найчастіше до Польщі з-за східного кордону нелегально перевозять цигарки, оскільки зиск від їх перепродажу – найбільший.

У червні у Варшаві відбулася конференція, під час якої спеціалісти дебатували над питанням, яким чином боротися з контрабандою товарів. Про це в інтерв’ю “Польському радіо” розповів  Губерт Водзинський з Відділу економічної розвідки.

Чи географічне положення Польщі впливає на те, що діяльність злочинних груп, які займаються контрабандою, у нас винятково посилена?

– Так, ми маємо один з найдовших зовнішніх кордонів Європейського Союзу: з Білоруссю, Україною та Росією. І тут відбувається контрабанда, здебільшого цигарок. Це пов’язане з ціною цигарок на східних ринках, за східним кордоном вони набагато дешевші, ніж у Польщі. Їх нелегально перевозять, так звані, «човники», як і – у доволі великих масштабах – організовані злочинні групи. Потім цигарки розповсюджуються на території Польщі, їх також перевозять далі: до Великобританії та Швеції, загалом до скандинавських країн, а також до Німеччини, тобто до тих країн, де ціна цигарок є набагато вища.

Чи на таку «привабливість» Польщі впливає факт, що цей зовнішій кордон ЄС – довгий, чи радше факт, що Польща розташована на межі Сходу і Заходу?

– Усе це має вплив на контрабанду і тому злочинні групи використовують ці фактори.

Ви згадали про цигарки. Чи це товар, який найчастіше нелегально «перетинає» кордон?

– Так. Це товар, який найчастіше перевозять нелегально, саме з огляду на зиск, який можна отримати. В Україні та Білорусі пачка цигарок коштує, скажімо, 2 злоті, у Польщі на базарі її продають за якісь 7 злотих, тож різниця в ціні – велика, тобто відповідно і зиск від цього дуже великий. А якщо говорити про кримінальну відповідальність, коли її порівняти до відповідальності за контрабанду наркотиків, зброї чи контрабанди людей, то вона відносно невисока. Зазвичай порушники отримують лише фінансові штрафи – отже наслідки контрабанди не дуже великі.

Є ще один аспект: на території Східної Польщі досить високе безробіття, тому його мешканці, щоб заробити на життя, нелегально перевозять цигарки і перепродають їх організованим злочинним групам.

Отже найбільша контрабанда у Польщі – це цигарки. А що з іншими товарами, про які ви сказали: алкоголь, зброя, наркотики?

– Контрабанда цих товарів відбувається у набагато меншому масштабі. Коли гворити про зброю – маємо окремі випадки контрабанди зі східного напрямку. Хоч тепер ситуація може дещо змінитися у зв’язку з конфліктом в Україні і більшим доступом до зброї, ніж дотепер.

Якщо говорити про наркотики, то їх перекидають (до нас) з Афганістану, це передусім, героїн. Такі випадки контрабанди минулого року були в Медиці. Йдеться про велику кількість наркотиків.

А щодо цигарок, то слід пам’ятати, що їх нелегально перевозять до Польщі не лише зі сходу, але також морем, до портів у Польщі або в західних країнах. Потім вони постачаються транзитом через Польщу або до інших країн Західної Європи, і, хоч остаточно вони мають бути доставлені до країни, що лежить поза ЄС, по дорозі «зникають». Такий транспорт «губиться» і ці цигарки згодом розповсюджуються на ринках країн ЄС.

Транспорт, який мав виїхати з територї Євросоюзу раптом щезає?Як це можливо, що вантажівка раптом розчиняється в повітрі?

– Це може відбуватися різними способами, наприклад вантаж часто міняє маршрут, або його купують і перепродують різні фірми для того, щоб заплутати цілу операцію. А ще може бути так, що на кінець якийсь чиновник ставить печатку, якою підтверджує, що товар виїхав з країни. Це також є проблема.

Чи більшою проблемою є оцей нелегальний товар, який привозять до Польщі з-закордону (здебільшого, зі сходу) чи радше товар, який нелегально виробляють на території Польщі і потім висилають до різних місьць?

– Щоб уникнути збитків, пов’язаних з контрабандою, злочинні групи самі починають нелегальну продукцію цигарок на території Польщі. Кошт продукції одної пачки цигарок становить приблизно 2 злоті. Найчастіше підробляють Malboro та LM, які потім відправляють до Великобританії, Німеччини та Скандинавії. Ще у Польщі їх продукують в опакуванні, адресованому конкретній країні: пачки по-німецьки, якщо цирагки мають бути вислані до Німеччини, по-англійськи – до Великобританії, пачки шведською або норвезькою мовами, якщо вони мають потрапити на північ.

Такі нелегальні фабрики задіюють організовані злочинні групи. Кошт відкриття одного заводу – це близько 5 мільйонів злотих. Це доволі високі кошти. Крім цього, треба ще розумітися на цій професії, знайти людей до праці, а це нелегко, бо машини, які використовують у такій продукції, походять з 60-их, 70-тих років минулого стлоліття. Тому потрібно знайти людей, які колись обслуговували такі машини на тютюнових заводах в Україні чи Болгарії.

За цей нелегальний бізнес відповідає капітал з тих країн?

– Важко сказати, але радше ні, це, мабуть, наш рідний капітал.

Кажучи про контрабанду, у нас дедалі частіше говоримо про контрабанду людей. Чи це велика проблема, з якою ми маємо справу у Польщі?

– Польща – це транзитна країна. У нас перетинаються шляхи контрабанди людей з Афганістану, Пакистану, В’єтнаму, але їх перевозять через територію Польщі кудись дальше. Польща не є для них кінцевою метою.

У Польщі ці люди впродовж місяця перебувають у спеціальному таборі, де чекають на перевезення на Захід. Це може бути пов’язане з торгівлею людьми, адже ми не знаємо, яким чином вони змушені відпрацювати таку операцію нелегального перевезення. Отже може бути так, що цих людей згодом використовують до якоїсь фізичної роботи в нелюдських умовах за негідну зарплату. Операція нелегального перевезення однієї людини це приблизний кошт 10-ти тисяч доларів, отже мало-кого з бідних країн стати на це. Тому люди згодом змушені відпрацювати це. І таку процедуру можна вважати торгівлею людьми.

Читайте також:

1 Коментар Контрабанда товарів до Польщі: як це відбувається

  1. Ребята, перевод по-лучше оформить не пробовали? За что я вам лавэ плачу, торгую лицом в ВР?

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


*